CZYM JEST PORADNIK ONKOLOGICZNY

Wspieramy pacjentki oddziałów ginekologii i ginekologii onkologicznej.

Broszura onkologiczna Kwiatu Kobiecości jest dla Ciebie, jeśli: czujesz się zagubiona po diagnozie, niedoinformowana przez lekarzy, traktowana jak statystyczna chora na nowotwór i nierozumiana przez bliskie otoczenie.

W obliczu kryzysu wywołanego chorobą nie musisz zachowywać się jak superbohaterka, nikt tego od Ciebie nie wymaga. Daj sobie czas, by oswoić chorobę, zdobyć na jej temat wiedzę i dobre nastawienie tak bardzo potrzebne w trakcie leczenia. Wierzymy, że w tym szczególnym czasie nasza broszura pozwoli Ci krok po kroku uporządkować myśli, przybliży podstawowe informacje, da odpowiedzi na trapiące Cię pytania i praktyczne porady na czas choroby i leczenia. W przystępny sposób wyjaśni, co i dlaczego podczas chemioterapii czy radioterapii dzieje się z Twoim ciałem, psychiką i w relacjach z bliskimi. Podpowie, na co się przygotować, jak o siebie zadbać i komunikować się z otoczeniem.

1
OSÓB POBRAŁO PORADNIK, DZIĘKUJEMY!

BEZPŁATNE WSPARCIE PSYCHOLOGA

podcasty

Rodzina i otoczenie – jak zadbać o wspierające relacje w chorobie nowotworowej?

Diagnoza choroby nowotworowej i leczenie onkologiczne to jedne z najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Nikt przecież nie uczy nas tego, jak chorować, jak się zachowywać w tym czasie, gdzie szukać pomocy. Nikt nas też nie uczy, jak wspierać w chorobie osobę z bliskiego otoczenia. Jak poradzić sobie z tymi trudnymi emocjami? jak się komunikować i rozmawiać o chorobie? Komunikacja z rodziną i bliskimi to jedno, komunikacja z otoczeniem to drugie. Jak się przygotować na powrót do pracy, rozmowy z pracodawcą oraz kolegami z pracy? O tym rozmawiamy z Małgorzatą Marmajewską, psychologiem, psychoterapeutką i psychoonkologiem.

Po diagnozie choroby nowotworowej – praktyczne onkoporady.

Szybki postęp medycyny, nowe terapie i leki sprawiają, że wiele nowotworów poddaje się leczeniu, a rokowania są dla pacjentek pomyślne. Nawet w przypadku choroby w zaawansowanym stadium, współczesna medycyna dzięki nowoczesnym terapiom może wydłużyć życie pacjentki np. o kilka lat. Jak zatem funkcjonować z chorobą, czego spodziewać się podczas leczenia, jak o siebie dbać, by efekty leczenia były lepsze? Od czego zależy to, jak dany organizm zareaguje na leczenie i jak je zniesie? Jak radzić sobie z bólem? Co pomoże w przypadku nudności i wymiotów spowodowanych chemioterapią? Jak radzić sobie z tymi dolegliwościami? Co wolno w trakcie leczenia onkologicznego, a czego nie wolno? Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Tadeusz Oleszczuk, specjalista ginekolog-położnik, który po ukończeniu Gdańskiej Akademii Medycznej doświadczenie zdobywał m.in. w oddziale położniczo-ginekologicznym w Szpitalu Wojewódzkim oraz w Poradni Onkologicznej, a także przez wiele lat pracował w Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie. 

NASI EKSPERCI

Celem tej publikacji jest przede wszystkim przekazanie podstawowych i rzetelnych informacji na temat problemów trapiących pacjentki w trakcie choroby i leczenia onkologicznego. Wraz z ekspertami, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, mamy nadzieję, że żadna chora nie będzie czuła, że jej problemy traktowane są zdawkowo lub całkowicie pomijane podczas kolejnych wizyt w szpitalu.

Warto jednak podkreślić, iż zakres poruszanych zagadnień jest szerszy, a publikacja nie zastąpi indywidualnej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Jakie są sposoby radzenia sobie z bólem? Metody farmakologiczne przybliżył dr n.med. Dariusz Myrcik, specjalista medycyny paliatywnej i medycyny ratunkowej. Metody alternatywne – Albert Jeznach, lekarz medycyny bólu, specjalizujący się w terapii marihuaną medyczną.

Metody alternatywne radzenia sobie z bólem przedstawił Albert Jeznach, lekarz medycyny bólu, specjalizujący się w terapii marihuaną medyczną.

Na co przygotować się po operacji usunięcia macicy i struktur ją podtrzymujących, z czego wynika problem nietrzymania moczu i na czym polega rehabilitacja po operacjach ginekologicznych – o to zapytałyśmy Agatę Poterę, fizjoterapeutkę uroginekologiczną.

Kwestię chirurgicznej menopauzy i hormonoterapii nowotworów wyjaśniła prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła, endokrynolog.

Natomiast dr n.med. Dawid Serafin, ginekolog położnik, ekspert ginekologii estetycznej mówił o tym, co może zaoferować współczesna ginekologia estetyczna i rekonstrukcyjna pacjentkom po leczeniu chirurgicznym raka macicy, jajnika czy sromu.

Elwira Maj, trycholog, wyjaśniła, co doprowadza do utraty włosów podczas chemioterapii, jak dbać o skórę głowy, czy można zminimalizować ryzyko całkowitego wypadnięcia włosów i jak uzupełnić ich ubytki.

Kolejna kwestia to kondycja skóry i problemy dermatologiczne podczas chemioterapii czy radioterapii, którą w broszurze przybliżył dr n. med. Maciej Krajewski – specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej, ekspert światłolecznictwa, w tym  laseroterapii.

Karolina Bigos, dietetyczka kliniczna, podpowiedziała, jak odżywiać się w trakcie leczenia, gdy meczą nudności, wymioty i dlaczego dieta podczas radioterapii i chemioterapii ma kolosalne znaczenie (zarówno konsystencja posiłków, tekstura, objętość jak i czas ich podawania).

Jako że leczenie onkologiczne w sposób zasadniczy wpływa też na życie intymne kobiety, Elżbieta Janicka, seksuolożka i psychoterapeutka wyjaśniła, jak radzić sobie z zaburzeniami seksualnymi w trakcie i po chorobie.

Małgorzata Marmajewska, psychoonkolog, Małgorzata Marmajewska, psychoonkolog, doradziła, jak przetrwać kryzys wywołany przez chorobę w rodzinie, rozmawiać z najbliższymi osobami, dziećmi i otoczeniem o chorobie nowotworowej, a także jak przygotować się na powrót do pracy po leczeniu, spotkanie z koleżankami i kolegami z biura oraz rozmowę z szefem.

Katarzyna Grzywacka i Paulina Lis, prawniczki z Kancelarii Radców Prawnych LOYS, przyjrzały się sytuacji osób z chorobą nowotworową na rynku pracy i sprawdziły, na jakie świadczenia mogą liczyć. Panie poruszyły również zagadnienia dotyczące praw pacjenta oraz uprawnień do skorzystania z szybkiej ścieżki/terapii onkologicznej.

 

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.