
Szczoteczka cytologiczna – dlaczego powinna być dobrej jakości?
Wymaz z szyjki macicy służy nie tylko wczesnemu wykrywaniu zmian nowotworowych w tym obszarze, ale również pomaga w zdiagnozowaniu obecności procesów zapalnych innego pochodzenia oraz aktywności hormonów w organizmie kobiety.

Test DNA HPV - nowoczesna profilaktyka raka szyjki macicy
Najczęstszą przyczyną raka szyjki macicy jest zakażenie onkogennym typem wirusem brodawczaka ludzkiego - HPV. Dlatego też, wiedza odnośnie statusu zakażenia HPV u kobiety jest istotna dla oceny ryzyka jej zachorowania na raka i ustalenia postępowania klinicznego.

Jak się przygotować do badania cytologicznego?
Z wizytą ginekologiczną wiążą się liczne pytania. Dotyczą one przede wszystkim tego, kiedy po raz pierwszy zgłosić się na cytologię, jak często powtarzać badanie i co robić w przypadku stwierdzenia zmian o charakterze nowotworowym czy przednowotworowym.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą powodować raka szyjki macicy?
Jedną z najpopularniejszych, najwygodniejszych i najpowszechniejszych metod antykoncepcji jest zażywanie tabletek hormonalnych. Obok nich są jeszcze plastry, krążki dopochwowe oraz zastrzyki. Wróćmy jednak do pigułek antykoncepcyjnych. W aptekach dostępne są tabletki jedno– lub dwuskładnikowe. Pierwsze, spośród wymienionych, dostarczają kobiecie progestagen. Tabletki dwuskładnikowe dzielą się na: jedno–, dwu– i trójfazowe. Zawartość hormonów w pigułkach może być identyczna lub zmieniać się w czasie trwania cyklu.

Rak szyjki macicy w czasie ciąży
Zakażenie wirusem HPV w czasie ciąży jest wciąż żywo dyskutowanym problemem – szczególnie ostatnio. Wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Jednak sytuacja dużo bardziej się komplikuje wtedy, gdy ginekolog stwierdzi u nas stan przedrakowy albo nowotwór jest już w zaawansowanym stanie. O tym niezwykle trudnym i skomplikowanym medycznie problemie rozmawiam z dr. n. med. Jerzym Giermkiem - doświadczonym onkologiem, ginekologiem i położnikiem, który wybrał praktykę lekarską na rzecz pracy na uczelni, gdyż, jak sam podkreśla w wywiadach, chce i zawsze chciał być bliżej ludzi.

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV - jedna z najważniejszych zasad profilaktyki raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy nie jest chorobą dziedziczną. Za rozwój komórek rakowych odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Musimy pamiętać, że możemy skutecznie zapobiegać jego rozwojowi poprzez działania profilaktyczne polegające na regularnym wykonywaniu cytologii oraz szczepionce przeciwko onkogennym typom wirusa – szczególnie HPV 16 i 18.

Zmiany na skórze i paznokciach
Metody leczenia stosowane w przypadku nowotworów niestety są również związane działaniami niepożądanymi w obrębie skóry. rzyjmowanie chemioterapii może powodować różne problemy skórne: zaczerwienienie, świąd, nadmierne łuszczenie się i wysychanie skóry, trądzik, przebarwienia. Paznokcie mogą być ciemniejsze, łamliwe a ich powierzchnia może ulec deformacji..